. bilgi@anaokullarikresler.com

Kreşler Ne Hizmeti verir Nasıl Verir?

Kreşler Ne Hizmeti verir Nasıl Verir?

Ana Sayfa Haber Detay

Kreşler Ne Hizmeti verir Nasıl Verir?

image

Kreşler Ne Hizmeti verir Nasıl Verir?

Kreşler 0-3 yaş arası bakıma muhtaç, çocukların diğer bir tabir ile bebek yaştaki çocukların genellikle gündüzleri geldikleri yerlerdir. Kreşler ücretli ve ücretsiz kreşler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ücretli kreşler, belli bir hizmet bedeli belirlenmiş ücretinin verilerek çocukların bakımının yapıldığı ve eğitiminin verildiği yerlerdir. Ücretsiz kreşler ise, devletin, belediyelerin, iş yerlerinin çalışan kadınların çocuklarının bakımlarının yapıldığı ve eğitimlerinin verildiği yerlerdir. Ücretsiz kreşler düşük bütçeli ailelerin ücret ödeyerek çocuğunu kreşe veremeyecek durum nedeni ile bu hizmetten yararlanamadığı için toplum açısından çok önemli bir yere sahiptir. 

Peki, kreşler ne hizmeti verir nasıl verir sorularının en güzel cevabı için aşağıda paylaşacağımız bilgilerde gerekli açıklamalar bulunmaktadır. 

İş hayatında vaktini geçiren anne ve babalar, çocuklarını kreşlere götürdüklerinde; eğitimci tarafında çocuk karşılanır, buralarda anne ve babanın çocuğun kişisel ve zihinsel özelliklerini eğitimciye aktarması, çocuğun kreşte geçireceğiz zamanın kalitesi, eğitim ve öğretimi açısından oldukça önemlidir.  Çocuğun nelerden hoşlandığı, hareketli mi yoksa sakin bir çocuk mu olduğu kreş sorumlusuna aktarılmalıdır. 
Kreşe kabul edilen çocuğun, yeme, içme, eğitim, kişisel gelişim, sosyalleşme imkânı, yeni arkadaşlar edinme, farklı insanlarla uyum, grup çalışmaları, resim çizme yetenekleri, müzik ile ilgili aktiviteler gibi birçok alanda ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini karşılayabilmesi gerekmektedir.
Çocukların yeme-içme ve kişisel bakımları onların geleceğini hem fiziksel hem de zihinsel olarak önemli noktada etkilemektedir.  Çocuklar, oldukça fazla enerjiye sahiptirler. Bu yüksek enerjinin kontrol altına alınabilmesi için doğru yönlendirilmeli, enerjilerini kontrol altına alabilecek aktiviteler yapılmalı, iyi bir kişisel analiz yapılarak çocuğa özel etkinlikler, eğlenceler, oyunlar hazırlanmalıdır. Çocuğun özelliklerinin belirlenmesinde ailesinin görüşleri oldukça önemlidir. Daha sonraki süreçte eğitimci çocuğu tanıdıkça kendisinde çocuğa karşı bir yargı oluşturabilecektir.
Bu bilgiler ışığında, anne ve babalarının olmadığı ortamda çocuklar kreşe devam ettikleri sürece, kişisel bakımlarının yapıldığı, oyunlar oynadığı, arkadaşlıklar kurabilecekleri, el becerilerinin gelişeceği, grup çalışmaları yapabilecekleri, yemek yiyebilecekleri, hoşça vakit geçirebilecekleri, aile ortamından farklı olarak bambaşka bir ortamda hayata hazırlanabilecekleri imkana sahip olabileceklerdir.


21 Kasım 2019 , Perşembe