. bilgi@anaokullarikresler.com

Anaokulunda Çocuklar Neyi, Nasıl Öğrenir?

Anaokulunda Çocuklar Neyi, Nasıl Öğrenir?

Ana Sayfa Haber Detay

Anaokulunda Çocuklar Neyi, Nasıl Öğrenir?

image

 Anaokulunda Çocuklar Neyi, Nasıl Öğrenir?

Okul öncesi eğitimin başlangıcı olarak kabul edilen, eğitimin ilk adımlarının ve temellerinin atıldığı anaokullarında çocuk öncelikle hayata erken başlamayı, belli saatte uyumayı, belli saatte uyanmayı, hafta içi her gün eğitimini ve öğretimini devam ettirebilmesi için belli bir yere gitmesini gerektiğini öğrenmektedir. Anaokuluna katıldığında ise; arkadaşlıklar edinmeyi, arkadaşları ile uyumlu bir şekilde ders dinleyebilmeyi, arkadaşları ile birlikte oyunlar oynamayı, sabretmeyi, tahammülü, büyüklerine ve öğretmenlere saygıyı öğrenebileceklerdir. Arkadaşları ile paylaşmayı, onlarla fikir alış verişinde bulunmayı, arkadaşları arasında ki düşünce gibi farklılıkları fark edebilmekte ve iç dünyasının gelişmesi ortamı sağlanacaktır. 

Anne-babası dışında öğretmeni ve okuldaki arkadaşları hayatında önemli yer tutmaya başlar. Başka insanlarla ilişki kurmayı ve sürdürmeyi öğrenir. Evde ortaya çıkan ve çıkması olası sorunlarda sorun çözmek kendisine kalmayacaktır. Anaokulunda örneğin; oyuncağını paylaşması gerektiğinde oyuncağını paylaşmaması halinde hayal kırıklığı yaşayabilir ve bu yöntemle zaman içinde problem çözmeyi öğrenir. Kabul görmek, bir çocuk için önemli etkendir. Kabul etmek de önemli bir kavramdır. Bu gibi sosyal kavramlar gelişmeye ve önem kazanmaya başlar. Yaşam tecrübesiyle, deneyerek öğrenme fırsatı elde eder. Her türlü bilgi ile etkileşim halinde öğretilmektedir ve mümkün olduğunca çocukların birçok duyusuna hitap edebilecek bir öğretim planı uygulanır. Bu nedenle çocuğa evde öğretilen sistemi olmayan ve sade bir bilgiye oranla çok daha kalıcı ve değerlendirmelere olanak veren zengin bir öğrenme ortamı sağlanmaktadır. Bu şekilde öğrenme çocukta sürekli bir öğrenme isteği ve ihtiyacı yaratacaktır.

Anaokulunun çocuk için eğitim ve öğretim hayatına katacağı katkıları değerlendirecek olursak, belli saatte derse başlamayı, sabırla ders dinlemeyi, arkadaşları ile bilgi alış verişi ve muhakeme yapmayı, oyunlar oynarken bir şeyler öğrenmeyi, belki de evde ebeveynler den alamayacağı disiplini alabilecekleri, varsa uyum sağlayamama probleminin giderileceği, grup çalışmaları yapabileceği, farklı etkinlikler ve oyunlar öğrenerek, fikirler üreteceği, ürettiği fikirleri arkadaşlarına kabul ettireceği, yer yer arkadaşlarının da fikirlerine saygı duyarak onların da görüşleri ile bağlantılı bir şekilde faaliyetler de bulunabileceği ortam anaokullarında sağlanmaktadır.


21 Kasım 2019 , Perşembe