. bilgi@anaokullarikresler.com

Zihinsel Gelişim Sürecinde Kreşlerin Önemi

Zihinsel Gelişim Sürecinde Kreşlerin Önemi

Ana Sayfa Haber Detay

Zihinsel Gelişim Sürecinde Kreşlerin Önemi

image

Zihinsel Gelişim Sürecinde Kreşlerin Önemi

Kreşler 0-3 yaş aralığında bebek olarak tabir edebileceğimiz çocukların devam ettikleri, bir başka ifade ile gündüz bakım evleridir. Zihinsel gelişim süreçlerine başlamadan önce bir kreşin; eğitimcileri, oyun alanları, fiziksel özelliklerinin kaliteli olması büyük öneme sahiptir. Tüm bu etkenlerin maksimum noktada olduğu kabul edildiğinde, çalışma hayatına atılmış annenin çocuğuna ya da bebeğine gerekli bakımın yapılması, daha küçük yaşlarda iyi bir eğitim alabilmesi olanağı kreşte sağlanacaktır. İnsan dünya ya gelir, bebeklik döneminde insan ortamdaki olaylara uyum sağlamaya çalışır, çevresindeki insanları tanımak, zeka gelişimi aşamaları, karakter oluşması, iyi bir ahlaka sahip bir birey olması zihinsel gelişimin en önemli faktörlerindendir. Kreşe devam eden bir çocuğu ele alırsak; yaşamını devam edebilmesi, yaşam konforunun sağlanması, zihinsel ve ruhsal gelişiminin tamamlanması, iyi bir eğitim başlangıcı yapabilmesi, topluma ve insanlara kolay uyum sağlayabilmesi için kaliteli bir kreşin çocuğa vereceği bir çok etmen vardır. 
Ebeveynler, hayattaki mücadeleden, iş hayatından, hayatın olağan akışından dolayı, çocuk gelişiminde eksik kalabilmektedirler. Bu nokta da kreşler, çocuğun zekâ gelişimi, çeşitli ve sürekli yenilenen oyunlar öğrenmesi, etkinliklere katılması, arkadaşlıklar edinebilmesi, paylaşmayı öğrenebilmeleri için yaşantımızda oldukça önemlidir. 
Zihinsel gelişim, bir çocuğun geleceğinin temellerini oluşturabilecek en önemli faktörlerden biridir. Çocuğun zihinsel gelişimini tamamlamasında, ilerletmesinde profesyonel eğitimcilere ve kurumlara ihtiyaç duyulmaktadır. Çocuğun doğru zamanda doğru yerde bulunmasının sağlanması gerekir.
Anne ve babaların belki de uzun yıllarca çocuklarına sağlamayacağı birçok imkânı kreşler verebilecektir. Örneğin eğitim hayatı bir şekilde çok parlak geçmeyen anne ve babanın çocuğun zihinsel gelişiminde ne kadar faydalı olacağı merak konusu olacaktır. Hâlbuki kreşlerle tanışmış bir çocuğun, kreşe devam etmeyen çocuklara nazaran daha hayatın başındayken büyük avantajlara sahip olduğunu kabul etmemiz gerekir. Kreşte oyun oynayan çocuğun zekâ geliştirici etkinliklerle birlikte; zihninin beslendiği, özgüveninin arttığı, kendi kendine oynaması, arkadaşlarıyla uyum içinde faaliyetlerde bulunması, öğretilen her şeyden keyif alması, önüne çıkacak karmaşık olayları çözümleyebilmesi, hoşça vakit geçirebilecekleri bir ortamın oluşturulması, çocuğun zihinsel ve ruhsal anlamda gelişiminde fark yaratacağı bir gerçektir.19 Kasım 2019 , Salı