. bilgi@anaokullarikresler.com

Zihinsel Gelişimde Anaokulunun Önemi

Zihinsel Gelişimde Anaokulunun Önemi

Ana Sayfa Haber Detay

Zihinsel Gelişimde Anaokulunun Önemi

image

Zihinsel Gelişimde Anaokulunun Önemi

İnsan hayatı belli bir süre aralığında, doğumdan ölüme kadar olan bir süreçtir. İnsan hayatı belirli kısımlara ayrılmaktadır. Bebeklik,  çocukluk, gençlik, yaşlılık gibi.  

Okul öncesinde anaokulları ve kreşlerin çocukların zihinsel gelişimde önemli katkıları bulunmaktadır. Çocukların psikilojik olarak, fiziksel ve zihinsel olarak hayata başlamaları açısından okul öncesi eğitimi aldığı anaokulları oldukça öneme sahiptir. Anaokulu ortamın öğrenmiş oldukları oyunlar, etkinlikler, yapmış oldukları aktiviteler çocuğun hayatında geri kalan sürenin kaliteli geçmesi açısından katkısı yadsınamaz. Anaokulunun fiziksel şartları ve eğitimcisi çocuğun kaliteli eğitim alması açısından oldukça öneme sahiptir. İyi bir eğitimcisi olan ve gerekli materyalleri yeterli olan, oyun alanlarının bol olduğu anaokullarında çocuklar daha kaliteli ve nitelikli eğitim görmenin yanında, vakitlerini eğlenceli bir şekilde geçirebilirler. 

Zihinsel gelişim çocuk açısından çok önemli bir kavramdır. Öyle ki, okul öncesi iyi bir eğitim alan çocuk, zorunlu eğitimine başladığında, okul ortamına daha çabuk uyum sağlayacak ve derslerine odaklanacaktır. Çocuk beyni tazedir ve bilgi açtır. Kaliteli eğiticilerin verdiği eğitimler neticesinde, çocuk doğru mesleği seçecektir. Doğru mesleği seçerken gerekli yönlendirmeleri yapılmış, uzman eğitimciler tarafından doğru rehberlik ile yönlendirilmiş çocuklar ileride ülkemizde ve dünyada önemli yerlere gelmektedirler. Bir çocuğun sözel mantığa mı, yoksa sayısal mantığa mı sahip olduğu keşfedilerek yönlendirmeler yapılacaktır.

Okul öncesi eğitimin temel direği olan anaokullarında, çocuğa verilecek kalite eğitimin sonucunda çocuk, çok iyi bir eğitim alt yapısına sahip olacaktır. İyi bir eğitim alt yapısına sahip olan çocuk, okula başladığında yaşıtlarından önde olacaktır. Zihinsel gelişimin yanı sıra, okul öncesi eğitim kurumu olan anaokuluna devam eden çocuk, kendini rahatça ifade edebilecek, topluluğa hitap edebilme sanatını öğrenecek, içine kapalı, özgüvensiz bir karakter yerine, güçlü, kendinden emin, arkadaşlık ilişkileri gelişmiş bir birey olabilecektir. 

Okul öncesi eğitimin temel taşı olan anaokullarında eğitimden ziyade hiç şüphe yoktur ki çocukların öğretim alanlarında da önemli paya sahiptir. Çocuğun toplumda, okulda, büyüklerinin yanında, öğretmenlerinin yanında nasıl davranacağını öğreneceği ve karakterinin oluşmasında önemli aşamalar kaydedeceği  ilk eğitim ve öğretim kurumu anaokullarıdır. 


19 Kasım 2019 , Salı